– Do jogi nie potrzeba nic oprócz wygodnego stroju – mówi Joganka, jedna z ambasadorek GO Sportu zakochana w jodze. – Na początek nawet mata nie jest konieczna, bo w szkołach jogi zwykle one są, a w domowym zaciszu można ćwiczyć na dywanie czy kocu – dodaje Joganka. Czy to oznacza, że osobie praktykującej jogę nie ma co kupić na prezent? GO Blog mówi: sprawdzam! Podpowiadamy, jakie akcesoria związane z jogą podarować pod choinkę.

Ubranie na jogę

Trudno nie zgodzić się ze słowami Joganki – strój do jogi musi być wygodny. Co to konkretnie znaczy? Przede wszystkim nie powinien krępować ruchów, a jednocześnie w miarę przylegać do ciała, by instruktor mógł widzieć, czy pozycja jest wykonywana poprawnie. Dla dziewczyny świetnym prezentem będą dobrej jakości legginsy lub koszulka do jogi. Przed zakupem warto dowiedzieć się u źródła, czy dana osoba preferuje ubrania z naturalnych materiałów (bawełna, len) czy raczej nowoczesne oddychające tkaniny.

Wybierając dla kogoś strój do jogi, zwróćcie dokładną uwagę na rozmiar – koszulka powinna być wygodna, ale nie za luźna, bo wtedy będzie krępująco odsłaniać ciało podczas wchodzenia w niektóre pozycje. Zbyt obcisły strój będzie z kolei niewygodny.

#AmbasadorGOSport – Joganka


Jogowe dodatki

Oprócz tradycyjnie pojmowanego „ubrania” osobom chcącym spróbować jogi lub już ją praktykującym przydadzą się antypoślizgowe skarpetki i rękawiczki do jogi. Nie są one niezbędne, ale część osób uważa, że podnoszą komfort wykonywania ćwiczeń. Mając je, można też czasami ćwiczyć bez maty. Zarówno skarpetki, jak i rękawiczki są zwykle pozbawione palców, co ułatwia praktykę.

 

Akcesoria do jogi

Ale na ubraniu (osoba regularnie uczęszczająca na zajęcia będzie potrzebować co najmniej dwóch kompletów, więc faktem, że ktoś ma jeden, nie powinniśmy się zrazić) jogowe zakupy się nie kończą. Nie brakuje bowiem dodatków, które ułatwiają praktykę.

Przeczytaj również  Sportowe prezenty świąteczne do 300 zł

Podstawą jest oczywiście mata. Choć faktycznie, szkoły do jogi są w nie wyposażone, to warto mieć swoją, choćby ze względów higienicznych. Dobra mata do jogi powinna cechować się dwiema rzeczami: być bezpieczna i wygodna. Bezpieczeństwo maty bierze się z jej przyczepności. Chodzi o to, by ona trzymała się dobrze podłogi, a jednocześnie nie pozwalała się nam ślizgać podczas wykonywania ćwiczeń. Zwróćcie uwagę, że w trakcie praktykowania jogi można się nieźle spocić, mata powinna więc zachować właściwości także po kontakcie z potem.

Mata do jogi – sprzęt absolutnie niezbędny

A to nie koniec. Wybierając na prezent matę do jogi, zwróćcie uwagę, by miała ona certyfikat zaświadczający o braku substancji szkodliwych dla skóry. Reakcje alergiczne wskutek kontaktu z matą mogą być bardzo nieprzyjemne. Jeśli maty chcecie używać także na zewnątrz (np. w parku czy ogrodzie), powinna być bardziej wytrzymała: grubsza i wykonana z lepszej jakości materiału. Dzięki temu będzie dłużej służyć.

Dla osoby początkującej doskonałym rozwiązaniem będzie zestaw do jogi składający się z maty, kostki i paska. Czym jest mata, już wiemy, a kostka? Piankowy (spotykane są też zrobione z korka i z drewna) klocek ma ułatwić wykonanie ćwiczeń, które wymagają rozciągnięcia, spełniając rolę swego rodzaju podpórki. Pasek z kolei pozwala pogłębić rozciągnięcie w sytuacjach, gdy ćwiczący nie jest w stanie np. sięgnąć dłonią do stopy. Niektóre zestawy zawierają jeszcze płytę z instrukcjami dla początkujących.

 

GO Coaching – zobacz też relację z bezpłatnych zajęć jogi w GO Sport Promenada:

Comments

comments

Comments

comments

Tagi: