Nie ma niczego gorszego od źle przespanej albo w ogóle nieprzespanej nocy. Abstrahując od fizycznego zmęczenia, jesteśmy wtedy poddenerwowani, łatwiej się irytujemy, kawa lub cola leją się szerokim strumieniem. Ale najgorsze, co może nam się przydarzyć tego dnia, to trafić na rannego ptaszka, który będzie emanował świeżością spojrzenia, bystrością umysłu i uśmiechem od samego rana.

Na czym polega sekret tych wyspanych? Niektórzy ludzie po prostu śpią bardziej efektywnie od innych. Ale nie są to geny. Przynajmniej nie tylko. Można wyrobić w sobie pewne nawyki, które sprawią, że i Wy będziecie wyspani, wypoczęci i gotowi, żeby codziennie rano zadziwiać świat.
 

1. Bądźcie proaktywni

Badania społeczne mówią, że jedna na pięć osób jest wyjątkowo zmęczona. Najczęściej przyczyną tego stanu nie jest zmęczenie fizyczne, lecz stres, który kumulowany w czasie powoduje psychofizyczne wycieńczenie, a przez to nawet efektywny siedmioipółgodzinny sen okazuje się niewystarczający do regeneracji – tym bardziej że sytuacje stresogenne towarzyszą nam każdego dnia.

Można temu jednak przeciwdziałać. I to, co wyróżnia tych, którzy się wysypiają, od tych, którzy wciąż chodzą zmęczeni i apatyczni, to podejście do kwestii snu i regeneracji. Nie wszyscy mają tyle szczęścia, że ledwo położą głowę na poduszce, to od razu zasypiają. Często jest tak, że wymaga to od nas trochę pracy. Trzeba dokonać wyboru stylu życia, zanim dopadnie Was chroniczna bezsenność. Zainwestujcie w dobry materac, oczyśćcie i uporządkujcie swoją sypialnię tak, by nic nie rozpraszało Waszego relaksu i snu, oraz przede wszystkim starajcie się chodzić spać o rozsądnej porze. Bądźcie proaktywni.
 

2. Ustabilizowany rytm dobowy

Ci, którzy chcą spać dobrze, powinni ustabilizować swój cykl dobowy. Idealna ilość snu dla osoby dorosłej to siedem do dziewięciu godzin na dobę, ale o której pójdziecie spać, to już zależy od Was. Przeciętny cykl snu wynosi ok. 90 min, a każdy z nas potrzebuje pięciu takich cykli, by sen był efektywny. Oznacza to, że by osiągnąć pożądany efekt, należy od godziny pobudki odjąć siedem i pół do ośmiu godzin – w ten sposób otrzymamy porę gaszenia świateł. Taki cykl zagwarantuje nam optymalną regenerację i efektywny sen. Uregulowanie tego cyklu w dłuższym czasie przynosi wiele dodatkowych korzyści dla organizmu, począwszy od uregulowania bilansu hormonalnego, a na zwiększeniu poziomów energetycznych kończąc. Nie jest łatwo tak uregulować swój cykl dobowy, ale naprawdę warto.
 

Przeczytaj również  Trening biegacza zabieganego – trzy propozycje

3. Jak zjesz, tak się wyśpisz

To, w jaki sposób się odżywiacie, ma ogromny wpływ na jakość Waszego snu. Zapychając się słodkimi batonikami w ciągu dnia, powodujemy skoki insuliny i tym samym prowokujemy stany drzemkowe, co naraża nas na zaburzenia cyklu dnia. Z kolei wlewanie w siebie kofeiny i innych substancji pobudzających po godzinie siedemnastej utrudni Wam naturalne przejście w stan relaksu i przygotowanie się do snu. Podobnie z produktami o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, alkoholem oraz ostrymi przyprawami. Jeśli macie więc problemy ze snem, to zwróćcie uwagę na wymienione produkty. Możecie pomóc swojemu organizmowi, zaopatrując się w żywność, która sprzyja dobremu i spokojnemu snu. Produkty pełnoziarniste, indyk, twaróg, rumianek, miód, migdały i owoce kiwi potrafią zdziałać cuda. Zamknięcie lodówki i kuchni na dwie, trzy, a nawet cztery godziny przed snem też pomoże Wam lepiej spać.
 

4. Książki tak, smartfon i komputer nie

Ci, którzy dużo czytają, śpią lepiej, w przeciwieństwie do tych, którzy przed snem korzystają z komputerów, komórek i tabletów. Zaangażowanie emocjonalne, w jakie podświadomie wprowadzamy nasz mózg, korzystając z mediów społecznościowych, przekłada się również na jakość naszego snu. Zostawcie całą elektronikę poza sypialnią co najmniej godzinę lub dwie przed (planowanym) snem, a gdy już położycie się, to otwórzcie książkę, zanurzcie w lekturze i tym samym dajcie znać swojemu organizmowi, że nastąpił czas relaksu. Przeprogramuje on swój tryb pracy tak, żeby Wasz sen był efektywny i regenerujący. Naukowcy udowodnili, że już po sześciu minutach czytania nasze tętno uspokaja się, a mięśnie rozluźniają.
 

5. Doceńcie wschód słońca

Codzienna izolacja na osiem lub więcej godzin od naturalnego światła również ma wpływ na jakość Waszego snu. Okazuje się, że zbyt mała ilość światła słonecznego rozstraja zegar naszego organizmu, a przez to powoduje zaburzenia cyklu snu i regeneracji. Osoby, które w ciągu dnia mają kontakt ze światłem słonecznym, chociażby przez okno (w przeciwieństwie do osób pracujących w pomieszczeniach bez dostępu do światła), nie tylko śpią efektywniej, lecz także dłużej o min. 46 minut na noc. Są też bardziej aktywne i produktywne w ciągu dnia.
 

Przeczytaj również  10 kroków, jak zacząć biegać

6. Poszukajcie pomocy u fachowców

Jeśli nadal macie problemy ze snem, poszukajcie fachowej pomocy medycznej. Nie jedyną, ale jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest bezdech senny, bardzo często w ogóle nierozpoznany. Przez niedotlenienie mózgu w trakcie snu skazujemy się na chroniczne niewyspanie, zmęczenie oraz tycie. Jeśli cierpicie na powtarzające się bóle głowy, sen, który nie przynosi regeneracji, brak energii i ospałość lub chrapiecie, to porozmawiajcie z lekarzem. Być może będzie on w stanie Wam pomóc.
 
 
Sen to nie tylko regeneracja i lepsze samopoczucie. Sen to jeden z kluczy do zdrowia, długiego życia i stanu ducha, który tak często określamy jako „dobry humor”, „szczęście”, „pogodę ducha”. Niestety, w ciągłym pędzie i pogoni za codziennością zapominamy często o tym, by efektywnie wypoczywać, regenerować się i wysypiać. Pomyślcie w ten sposób. Każda godzina snu mniej to godzina mniej życia. Nie brzmi to dobrze, ale rzetelnie oddaje wpływ braku snu i regeneracji na nasz organizm.

Comments

comments

Comments

comments