Są w życiu aktywnej osoby rzeczy, które bardziej i mniej decydują o codziennej wygodzie. Do tych pierwszych zdecydowanie należałoby zaliczyć torbę sportową. Źle dobrana nie będzie służyć dobrze, a użytkownik będzie wiecznie sfrustrowany. GO Blog podpowiada, na co zwrócić uwagę przy zakupie torby na trening.

Bez względu na to, czy biegasz, grasz w piłkę, uprawiasz sporty walki, chodzisz na siłownię, pływalnię czy crossfit – potrzebujesz torby sportowej, do której będzie można spakować sprzęt i ubrania. Zanim dokonasz zakupu, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: jaka torba na trening będzie najlepsza? Odpowiedź jest taka jak w wielu innych przypadkach: a to zależy… Zależy przede wszystkim od tego, kto i do czego będzie danej torby używał. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym cechom, by każdy z Was mógł podjąć dobrą decyzję i dopasować torbę do swoich oczekiwań.

 

Czy warto mieć oddzielną torbę sportową?

Ktoś może w ogóle zapytać: a po co mi torba treningowa? Przecież mam codzienny plecak i mogę w nim przenosić rzeczy na trening. Owszem, można. Można też słuchać muzyki przez słuchawki za 5 złotych, a jednak ludzie wydają grube tysiące złotych na sprzęt audio.

Głównym argumentem za torbą dedykowaną tylko na trening jest higiena. Zapocone ubrania i nieprzyjemnie pachnące buty zapakowane do codziennego plecaka prawdopodobnie zostawią w nim ślad. Nie chcielibyśmy potem trzymać tam kanapek do pracy. Oddzielna torba ułatwia też życie, bo nie trzeba ciągle przepakowywać rzeczy. To szczególnie ważne, gdy ktoś chodzi na trening bezpośrednio przed pracą lub po pracy. Ale dodatkowe cechy też nie są bez znaczenia. Więcej o nich poniżej.

 

Kształt i rozmiar torby treningowej

Niezwykle istotną cechą torby jest jej kształt i rozmiar. Standardowe torby są zbliżone kształtem do podłużnego prostopadłościanu lub leżącego walca. Kompletnie nie sprawdzą się jednak w przypadku osoby grającej w tenisa lub squasha – ona powinna wybrać specjalistyczną torbę z odpowiednio ukształtowaną przegródką na rakietę. Podobnie w przypadku niektórych sportów walki – potrzebna może być większa (bardziej podłużna) torba mieszcząca np. ochraniacze. Piłkarze z kolei zwrócą uwagę na elastyczną przegródkę, do której można włożyć piłkę.

Przeczytaj również  Serwis rowerowy przed sezonem wiosennym krok po kroku

Przy okazji kształtu warto jeszcze zwrócić uwagę, że dla większości użytkowników przydatne będzie usztywniane dno. Rozwiązanie to ułatwia organizację torby i utrzymanie jej wnętrza we względnym porządku. Wybierając torbę, sprawdźcie też, czy zamek jest dobrej jakości (nie ma nic bardziej denerwującego niż zacinający się zamek!) i czy jest dwustronny – możliwość dostania się do środka z jednej i drugiej strony zapięcia to bardzo wygodne rozwiązanie.

Rozmiar toreb zwykle wyraża się w litrach: 20, 30, 50 litrów. Problem w tym, że przeciętnemu zjadaczowi chleba litraż niewiele mówi. 30 litrów (średniego rozmiaru torba) to dobry rozmiar dla większości użytkowników. W takiej torbie bez problemu zmieścimy rzeczy na siłownię czy do biegania. Większe torby przeznaczone są np. dla osób uprawiających sztuki walki, które noszą ze sobą zajmujące dużo miejsca stroje i akcesoria. Przydadzą się też pływakom zabierającym ze sobą duże płetwy, bojkę i łapki.

 

System noszenia torby sportowej

Zasadniczo istnieją trzy sposoby noszenia torby sportowej: w ręce (trzymając za krótkie uchwyty, które dla wygody są często spinane rzepem), na ramieniu (długi i wygodny pasek) oraz na plecach (szelki). To ostatnie rozwiązanie przydaje się, gdy torba przenoszona jest na dalsze odległości, gdyż noszenie rzeczy na plecach jest wygodniejsze i efektywniejsze niż w ręku czy na ramieniu. Wiele toreb ma hybrydowe rozwiązania, dzięki czemu są uniwersalne.

 

Dodatkowe kieszonki i przegródki

Istotną cechą dobrze dopasowanej torby sportowej są dodatkowe kieszonki i przegródki, które znacznie ułatwiają organizację porządku. Praktycznie każdemu przyda się niewielka kieszonka na drobiazgi. Można do niej wrzucić klucze, portfel, kłódkę do szafki w klubie czy inne rzeczy. Przydatna jest też większa kieszonka przeznaczona na kosmetyki – daje ona gwarancję, że czyste rzeczy nie ubrudzą się żelem czy szamponem.

Przeczytaj również  Świat pod wodą dla każdego, czyli czym jest snorkeling?

 

Wodoodporność torby treningowej

Oddzielną kwestią jest temat mokrych rzeczy typu ręcznik czy przepocona koszulka. Są tu dwa odmienne rozwiązania i każde z nich ma swoje mocne strony. Wodoodporna komora w torbie pozwala nam wrzucić wszystko co jest mokre i brzydko pachnie i nie przejmować się niczym. Sprawdza się to, gdy trenujemy przed pracą i zabieramy ze sobą torbę do biura. To dobre rozwiązanie także dla piłkarzy, których buty mogą być ubłocone i włożenie ich z ubraniami oraz ręcznikiem spowodowałoby ubrudzenie wszystkiego. Buty najlepiej zapakować wtedy oddzielnie.

Jeśli chodzi o mokre rzeczy, innym rozwiązaniem jest przewiewna siatkowa komora zlokalizowana na zewnątrz torby, która działa zupełnie odwrotnie – ułatwia parowanie i wysychanie mokrych rzeczy. Sprawdzi się, gdy po treningu wracamy do domu i zapobiega nagromadzeniu przykrych zapachów w środku.

 

Na koniec warto dodać, że na rynku znaleźć można zarówno torby męskie, damskie, unisex jak i dziecięce. Największa różnica to kwestia wyglądu – męskie od damskich różnią się kolorem, a dziecięce są często wielokolorowe. Torba dziecięca może też mieć krótszy pasek i więcej możliwości regulacji, co ułatwi użytkowanie.

Comments

comments

Comments

comments