Na początku trzeba powiedzieć, co to w ogóle jest trening crossfit. Tym pojęciem określa się zestaw nieusystematyzowanych ćwiczeń i zadań wysiłkowych, mających na celu wszechstronny trening ciała. Siłowy, aerobowy, sztuki walki, czerpiący z różnych sportów, technik i doświadczeń. Jest to szybki, krótki i intensywny trening, który narodził się w spartańskich warunkach garażu Grega Glassmana w połowie lat 90. Dzisiaj to nie tylko kilka tysięcy siłowni i boksów, lecz także program szkolenia zaadaptowany m.in. przez policję, strażaków, amerykańską armię i jednostki specjalne marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, czyli Navy Seals.

 

Na czym polega trening crossfitowy?

Trening crossfit to dyscyplina dla ambitnych i znudzonych codziennymi ćwiczeniami na siłowni. Wreszcie dla tych, którym zależy na wytrenowaniu wytrzymałości, siły, elastyczności, szybkości, koordynacji, zwinności, równowagi itd. Taki trening, wyłączając rozgrzewkę, trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Polega na wykonywaniu maksymalnej ilości powtórzeń danego ćwiczenia w określonym czasie. Mogą być to pompki, przysiady z obciążeniem, naskoki na skrzynię, podciągania na drążku, sprint szybka jazda na rowerze itd. Wszystkie ćwiczenia trzeba wykonać szybko i energicznie, ale przede wszystkim poprawnie technicznie.

 
A czym jest crossfit dla Agaty Pastuchow? Radczyni prawnej, blogerki, dumnej właścicielki błękitnej dożycy niemieckiej, zawodniczki, licencjonowanej sędzi i trenerki crossfit?

 

Go Blog: Trudno oprzeć się wrażeniu, że crossfit to nie tylko Twoja pasja, ale chyba już i styl życia.

Agata Pastuchow: Sport to moja pasja i bez względu na to czy to crossfit czy zapasy, wymaga poświęceń. Trening crossfit jest bardzo istotnym elementem mojego życia, ale go nie determinuje, choć przyznaję, że muszę dostosowywać do niego swój harmonogram. Po ponad dwóch latach w tym sporcie bardzo okrzepłam i można powiedzieć, że brakuje mi już tej pierwotnej ekscytacji i dużej zajawki, ale teraz jestem bardziej dojrzała i bardziej skoncentrowana na doskonaleniu i treningu, czyli mniej gadania i 1000% pracy nad sobą.

 

Przeczytaj również  Maraton Wigry – czy to najlepszy maraton w Polsce?

Wcześniej uprawiałaś inne sporty? Wiem, że kiedyś podnosiłaś ciężary. Jak trafiłaś na pomost?

Kiedyś biegałam, ale nie miałam talentu. Rzeczywiście po kontuzji jako młoda dziewczyna zaliczyłam epizod z podnoszeniem ciężarów, ale szybko uciekłam, bo wszyscy wbijali mi do głowy, że to niekobiece i mnie zniszczy. Z perspektywy czasu bardzo żałuję, że uległam tym namowom. Wtedy moja mobilność i układ nerwowy były zdecydowanie bardziej dostosowane do dużych obciążeń. Teraz niestety muszę walczyć z własnym ciałem i jego ograniczeniami.

 

Nie jest to najpopularniejszy sport wśród kobiet, choć mieliśmy kiedyś duże sukcesy w tej dyscyplinie dzięki Agacie Wróbel.

Było sporo dobrych zawodniczek i szkoda trochę, że kobiety boją się sportów siłowych. Nikt nie powinien nam mówić co jest kobiece, a co nie. Wiele dźwigających dziewczyn wygląda naprawdę dobrze.

 

Powiedz mi, proszę, jak zaczęła się Twoja przygoda z crossfitem?

Jak zwykle wszystko w moim życiu, przez przypadek. Po prostu poszłam na zajęcia do klubu i zostałam. Później zaczęłam się w to bardziej wgryzać, zmieniłam klub i tak zostało do dziś.

 

Pamiętasz, kiedy crossfit stał się czymś więcej niż tylko zwykłym treningiem?

Ciągle powtarzam, że crossfit to tylko trening. Przychodzę do boksu, robię swoje i wychodzę. Fakt, zajmuje on w moim życiu dużo miejsca, bo spędzam na treningu około trzech godzin dziennie. Już ze względu na to trenowanie dominuje moje życie. Jak to się stało? Tak po prostu, jak się coś lubi, to się to robi.

 

Masz już za sobą starty w tzw. Open. Co to jest i jak odnajdujesz się w takich zawodach?

Open to w sumie nie są zawody, to jest taki test, wyznacznik twojego progresu. Open to w sumie nic innego jak kwalifikacje do crossfitowych igrzysk olimpijskich z tą różnicą, że w tych kwalifikacjach może wziąć udział każdy.

 
Ja brałam udział w Open dwukrotnie i, nie powiem, miałam olbrzymią satysfakcję, gdy poprawiłam czas na jednym treningu o prawie 10 minut. W tym roku widziałam, jak wiele udało mi się osiągnąć w czasie pomiędzy kolejnymi edycjami tych zawodów. Open to czas magiczny, często właśnie wtedy udają nam się rzeczy, których wcześniej nie dalibyśmy rady zrobić. W sumie to tak jak na zawodach, adrenalina nas napędza i pozwala przekraczać granice, o których nawet nie wiedzieliśmy, że są do przekroczenia.

Przeczytaj również  Trening uzupełniający dla biegaczy - przykładowe ćwiczenia wzmacniające

 

Twój największy sukces sportowy?

Moim największym sukcesem jest to, że codziennie wstaję rano, zarzucam torbę na plecy i mam olbrzymią frajdę, że przez następne trzy godziny mogę doprowadzać swoje ciało do stanów czasem bliskich śmierci. Największym sukcesem jest to, że ciągle tak samo sprawia mi to radość i pomimo upływu czasu nic się nie zmienia.

 

Zdobyłaś już pierwsze szlify sędziowskie i trenerskie, czy to oznacza, że wiążesz swoją przyszłość z crossfittem również pod kątem zawodowym lub quasi-zawodowym?

Jeszcze tego nie wiem. Zrobiłam szkolenie level 1 w sumie z ciekawości, dla samej siebie. Na razie na bycie trenerem jest dla mnie za wcześnie. Muszę odbyć praktyki i pracować nad sobą. Mam sporą wiedzę, ale jestem też odpowiedzialna. Póki co ciągle się uczę,  a co będzie w moim życiu, to czas pokaże. W ogóle mam teraz czas  przeobrażeń, dlatego nie planuję.

 

Czy w Twoim życiu jest jeszcze miejsce lub chęci na inne sporty?

Tak, oczywiście. Lubię sport jako taki, choć teraz muszę zacząć biegać i nie cieszy mnie ta perspektywa. Trzeba się jednak rozwijać. Niedługo planuję też zabawę z pływaniem.

 

Co dał Ci trening crossfit?

Nową pasję w życiu, nowych znajomych, dużo energii i sporo nowych mięśni. Fakt, przez pierwsze sześć miesięcy odczuwałam permanentny ból, ale teraz wiem, że przynajmniej nie muszę się martwić, jak podnieść ciężkie przedmioty. Poza tym, jak dowodzą badania, intensywny trening odmładza. Niektóre osoby w moim wieku mają problem z nadwagą czy zwykłym poruszaniem się, ja dzięki mojej pasji czuję się lepiej niż wtedy, gdy miałam dwadzieścia parę lat.

 

Masz jakieś marzenia sportowe?

Wiadomo jak każdy crossfiter chcę pojechać na gejmsy*! A tak naprawdę to chciałabym za kilka lat dojść do takiego poziomu, aby przynajmniej mieć cień szansy, aby zawalczyć o udział w Masters Qualifier. To są takie zaawansowane kwalifikacje dla zawodników powyżej 35 lat. Kategorie wiekowe w crossficie obejmują okresy pięcioletnie, dlatego mam wiele szans, aby próbować i próbować. Ostatnia kategoria wiekowa to 65+…

Przeczytaj również  Najdrożsi piłkarze czyli ponad miliard euro na boisku

 

Jak zachęciłabyś dziewczyny, kobiety do uprawiania crossfitu?

Uprawianie sportów siłowych zmienia kobiece ciało, ja ciągle powtarzam, że wiele kobiet ma zaburzony obraz samych siebie. Kompleksy i niewłaściwe wzorce niszczą naszą kobiecość. Czasem dążymy do ideałów kosztem zaburzeń odżywiania i innych problemów z akceptacją. Kiedy uprawiamy sport, nasze ciało staje się jedynie narzędziem, przestajemy traktować je wyłącznie jako symbol atrakcyjności fizycznej. Znam wiele przypadków, kiedy trening crossfit wpłynął uzdrawiająco na kobiety, które miały problem z własną fizycznością… A poza tym nic tak nie robi tyłka jak ciężkie siady!

 

Bardzo dziękuję za rozmowę i z całego serca życzę zakwalifikowania się do Crossfit Games!

Dziękuję!

 

Crossfit zaczął szybko zdobywać popularność w Polsce, a popyt wciąż rośnie. Ci, którzy trenują regularnie, mówią, że to uzależnia i trudno jest się pozbyć nawyku prawie codziennego treningu. Ci, którzy trenują mniej intensywnie, zazwyczaj trenują jakąś dyscyplinę sportu, a crossfit jest dla nich dodatkowym treningiem ogólnorozwojowym lub uzupełniającym.

 
*CrossFit Games to najważniejsze i największe tego typu zawody na świecie. Ich zwycięzca zostaje okrzyknięty mianem „The Fittest on Earth”. Podczas zawodów finałowych Crossfit Games nigdy nie wiadomo, jakie zadanie się otrzyma, dlatego trzeba być przygotowanym do każdego rodzaju treningu, fizycznie i psychicznie gotowym na wszystko.

Comments

comments

Comments

comments