Początki wakeboardingu datuje się na połowę lat 80., ale dyscyplina ta dość długo ewoluowała i właściwie dopiero późne lata 90. to początek największego boomu na wakeboard. W Polsce wakeparki cieszą się coraz większą popularnością, ale okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co to jest. Udało mi się namówić na kilka minut rozmowy ośmiokrotną mistrzynię Polski w wakeboardzie, triumfatorkę Pucharu Polski, zwyciężczynię cyklu zawodów Wake GP za motorówką oraz ósmą zawodniczkę mistrzostw Europy. Kto to taki? Emilia Łopińska.


Emilia to także mistrzyni Polski i trzecia zawodniczka Klubowego Pucharu Europy w łyżwiarstwie figurowym, najlepsza zawodniczka mistrzostw Polski w hokeju na lodzie kobiet, a obecnie uczestniczka prestiżowych zawodów Red Bull Crashed Ice w konkurencji Ice Cross Downhill, 22. zawodniczka światowego rankingu. Uprawia narciarstwo zjazdowe i biegowe, jeździ na snowboardzie, nieobecne jej windsurfing, kitesurfing, wspinaczka. Jeździ też na rolkach i konno. Jest dyplomowanym instruktorem gimnastyki, akrobatyki, snowboardu i łyżwiarstwa figurowego. Występowała również w wielu rewiach na lodzie w kraju i zagranicą.

GO SPORT: Emilia, patrzę na Twoją datę urodzenia i zastanawiam się, kiedy Ty to wszystko zrobiłaś?

Emilia Łopińska: Na łyżwach jeżdżę od trzeciego roku życia. W wieku sześciu lat trafiłam do klubu łyżwiarstwa figurowego, w którym trenowałam 12 lat. Po zakończeniu kariery łyżwiarskiej rozpoczęłam treningi wakeboardowe. W grudniu spróbowałam ice crossu (ekstremalne zjazdy po torze lodowym w stroju hokejowym).

Zazwyczaj pytam, czy sport to Twoja pasja, życie, czy coś innego, ale w Twoim przypadku to tak jakby zapytać czy słońce grzeje…

Sport odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę. Od najmłodszych lat próbuję każdej możliwej dyscypliny. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła siedzieć i nie podejmować żadnej aktywności fizycznej.

 

Co to jest wakeboard?

To sport, który polega na płynięciu na desce za specjalnym wyciągiem lub motorówką, która robi falę.

Przeczytaj również  Triathlon – miłość od pierwszych zawodów

Emilio, jesteśmy na półmetku wakacji w naszym kraju, ale entuzjaści sportów wodnych cieszą się wakacjami nieco dłużej niż uczniowie. Co najwyżej zmieniacie tylko akweny, prawda?

W Polsce wakeboard można trenować od kwietnia nawet do października, w zależności od warunków pogodowych. Pozostałe miesiące zapaleńcy mogą spędzić w Turcji, Egipcie, na Filipinach czy w Tajlandii, gdzie znajdują się najlepsze wyciągi.

No dobrze, a jak zacząć? Trzeba mieć jakieś predyspozycje? W jakim wieku można przymierzyć się do deski?

W przypadku rekreacyjnego pływania nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji. Jest to sport dość łatwy. Nawet pięcio‒sześcioletnie dzieci mogą zacząć przygodę z deską. Jeśli natomiast chodzi o wyczynowe uprawianie wakeboardingu, sprawa wygląda inaczej. Zawodnicy muszą być bardzo sprawni, ponieważ wymaga się od nich robienia skomplikowanych skoków i figur na wodzie.

Czy to jest drogi sport?

Wyczynowy sport jest drogi. Wyjazdy na treningi, zawody, sprzęt ‒ to wszystko sprawia, że koszty są znaczne. Rekreacyjne pływanie to kwoty podobne do tych w narciarstwie czy snowboardzie. Sprzęt jest coraz łatwiej dostępny, a miejsc do pływania jest wiele. Mówię o pływaniu na wyciągu, bo 15‒30 minut za motorówką to koszt 100‒200 zł.

Snowboard i wakeboard ‒ czy tu jest jakieś przełożenie w jedną lub drugą stronę?

Ustawienie ciała jest takie samo, reszta natomiast się różni. Na pewno jednak jeśli ktoś jeździ na snowboardzie i spróbuje wakeboardu, będzie miał prościej niż osoba, która nigdy tego nie robiła.

Co daje wakeboard?

Wiele przyjemności, możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą, samorozwój czy pokonywanie własnych barier.

Co dał Tobie? Tak na co dzień?

Myślę, że dał mi wiele niezapomnianych chwil spędzonych na wyjazdach treningowych lub zawodach. Poznałam ciekawych ludzi, zyskałam wiarę we własne możliwości i przekonanie, że zawsze trzeba walczyć do końca, aby osiągnąć sukces i wszystko jest możliwe.

Przeczytaj również  Terminarz meczów eliminacji Mistrzostw Europy 2020 | ME2020

Bardzo dziękuję i mam nadzieję, że to nie jest nasza ostatnia rozmowa.

Bardzo dziękuję!
Wakeboarding to relatywnie nowy sport i, co ważniejsze, jest on dostępny dla wszystkich. Naukę pływania można rozpocząć już w wieku ośmiu‒dziewięciu lat, a potrzebne są jedynie chęci. Co więcej, nie trzeba umieć pływać, ale należy poinformować o tym instruktora. Jest to także sport bezpieczny dla początkujących, wystarczy przeciętny poziom sprawności, a podstawowe szkolenie trwa od 15 do 60 min. To połączenie surfingu, nart wodnych i snowboardu jest doskonałą propozycją na aktywny wypoczynek nad wodą dla całej rodziny.

Comments

comments

Comments

comments