Początek stycznia to najwyższy czas, by zaplanować wiosenny maraton i odpowiednio się do niego przygotować. GO Blog prezentuje kilka propozycji miejsc, gdzie można przebiec 42,2 km.

 

   

Orlen Warsaw Marathon

W 2013 roku na mapie polskiego biegania pojawił się nowy mocny gracz: Orlen. Maraton i towarzyszący mu bieg na 10 km gromadzą na starcie mocnych zawodników, a organizacyjnie trudno im cokolwiek zarzucić. Impreza jest przygotowana z dużą pompą, miasto w weekend naprawdę żyje bieganiem. Biegaczy przyciąga bardzo szybka i płaska trasa, atrakcji nie brakuje także na expo, na którym można kupić co tylko dusza zapragnie.

Kiedy? 14.04.2019 r.
Liczba finiszerów 2018: 4445
Liczba osób z czasem poniżej 3 h: 218

 

Cracovia Maraton

W ostatnich kilku latach krakowski maraton nabrał solidnego rozmachu, stając się drugim największym biegiem na dystansie 42,2 km w Polsce. Start i meta na Rynku Głównym robią wrażenie na uczestnikach. Kraków to turystyczna perełka na mapie Polski, więc dla osób lubiących formułę run&travel będzie to świetne rozwiązanie. Szukając życiówki, pamiętajcie jednak, że w Krakowie trasa jest dość kręta, ma trochę nawrotek, a poziom nie jest tak wysoki jak w OWM. Po stronie plusów należy zapisać termin – koniec kwietnia to dwa tygodnie więcej na przygotowania niż połowa tego miesiąca (termin Orlenu), a w Polsce rzadko zdarzają się wtedy upały.

Kiedy? 28.04.2019 r.
Liczba finiszerów 2018: 5630
Liczba osób z czasem poniżej 3 h: 93

Volkswagen Prague Marathon

Tydzień po Cracovia Marathon odbędzie się Volkswagen Prague Marathon. Stolica Czech ściąga tysiące polskich turystów, a wielu z nich zwiedzanie tego pięknego miasta łączy z bieganiem. Trasa biegu nie jest jednak łatwa. Sporo jest na niej mostów i niedługich, acz uciążliwych podbiegów. Pod uwagę należy brać też uwagę fakt, że na początku maja w Pradze może być już bardzo ciepło. – Jest kilka obrazków, które zapamiętam z tego biegu: kostka brukowa, mosty, podbiegi, tunele, ciężkie łydki oraz upał. Trasa do łatwych nie należy, więc jeżeli szukacie maratonu na życiówkę, to odradzałabym Pragę. Poza tym było tam naprawdę ciepło – wspomina bieg Zosia Wawrzyniak-Wacko, współprowadząca blog Kobiety Biegają. Trzeba jednak przyznać, że jeśli myślicie o kilkudniowym wypadzie, to Praga jest świetnym wyborem.

Przeczytaj również  Jak nauczyć się żonglerki piłką?

Kiedy? 5.05.2019 r.
Liczba finiszerów 2018: 6510
Liczba osób z czasem poniżej 3 h: 194

 

Schneider Electric Marathon de Paris

42,5 tys. osób na mecie w ubiegłym roku – ta liczba robi wrażenie, maraton w Paryżu jest ogromny. Organizacja jest jednak na wysokim poziomie i tłok nie daje się bardzo we znaki. Nie brakuje za to osób biegnących na dobry czas, więc jeśli ktoś chce atakować szybką życiówkę, to Paryż będzie niezłym wyborem. – Trzeba jednak być dobrze przygotowanym, bo parę podbiegów na odcinku w pobliżu Sekwany daje w kość – przestrzega Marcin Kargol, doświadczony maratończyk i ultramaratończyk, który w Paryżu biegł w 2013 r. – Trudności rekompensuje wizualna strona trasy, dla mnie była po prostu fantastyczna! – dodaje. Meta na Polach Elizejskich jest ukoronowaniem tego biegu. Warto przeczytać też relację z Maratonu w Paryżu Kuby, pracownika Krakowskiego GO Sport.

Kiedy? 14.04.2019 r.
Liczba finiszerów 2018: 42 525
Liczba osób z czasem poniżej 3 h: 968.

 

Zurich Marato de Barcelona

Szukający maratonu wczesną wiosną mogą spojrzeć w kierunku Barcelony. W moim własnym rankingu miast stolica Katalonii jest w ścisłej czołówce, a biegowo zaliczyłem tam zarówno maraton (2013 r.), jak i półmaraton (2017 r.). Wysoki poziom biegu, dobra organizacja i urokliwa (choć nie najłatwiejsza – niektóre podbiegi mocno wchodzą w nogi) trasa – tyle zapamiętałem z wyścigu sprzed sześciu lat.

– Start z Placu Hiszpańskiego przy dźwięku utworu Barcelona zespołu Queen to niezapomniane przeżycie, podobnie jak sama trasa biegu, która prowadzi obok wielu zabytków i atrakcji, m.in. Stadionu Camp Nou, zaprojektowanej przez A. Gaudiego katedry Sagrada Familia, wzdłuż Placu Katalońskiego, Starego Miasta czy obok charakterystycznego biurowca Torre Agbar – to z kolei wspomnienia Bożeny Jaskowskiej, znanej jako Run BO. Do Barcelony nietrudno kupić bilety tanich linii lotniczych, miasto ma też bogatą ofertę noclegową. Ale zwróćcie uwagę na pogodę – w marcu może być tam ponad 20 stopni, a po srogiej zimie nasze organizmy przyzwyczajone są do dużo niższych temperatur i skokowa zmiana może być problemem.

Przeczytaj również  Wyjątkowe miejscówki na narty: zobacz sześć niebanalnych propozycji, gdzie pojeździsz na nartach!

Kiedy? 10.03.2019 r.
Liczba finiszerów 2018: 13 535
Liczba osób z czasem poniżej 3 h: 491.

 

Maratona Internationale di Roma

„Wieczne miasto” rocznie odwiedza 8–9 mln turystów zza granicy. Nic dziwnego, bo naprawdę jest tam co zobaczyć. – Gdy biegłem maraton w Rzymie, mogłem podziwiać miasto, które swoją historią zauroczy każdego. W ciągu kilku godzin zobaczyłem najbardziej znane jego zakątki: Koloseum, Watykan, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona czy Stadion Olimpijski, a to tylko niektóre – opowiada Bartosz Pasela, który w Rzymie maraton biegł w 2016 r. – Wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane, ale uważajcie na wiosenną pogodę w Rzymie, może zaskoczyć – dodaje.

Kiedy? 7.04.2019 r.
Liczba finiszerów 2018: 11 675
Liczba osób z czasem poniżej 3 h: 176.

Comments

comments

Comments

comments