Spróbowałeś squasha i spodobał ci się? Pora na następny krok: zakupy sprzętowe. Podstawowym elementem wyposażenia niezbędnym do gry jest rakieta. GO Blog radzi, jak podjąć tę niełatwą decyzję.

 

Wprawdzie na wielu obiektach można rakietę wypożyczyć, ale jeśli planujesz grać choćby w miarę regularnie, to zakup będzie bardziej opłacalny od ciągłego wypożyczania.

Wybór rakiet w sklepach sportowych jest naprawdę duży. Od podstawowych modeli za 70–80 zł, do rakiet dla zaawansowanych graczy, które kosztują 500 zł i więcej. Decyzja o wyborze powinna zależeć od zasobności portfela, poziomu zaawansowania oraz tego, jak często zamierza grać.

 

Co charakteryzuje rakietę do squasha?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze squashem powinny zwrócić uwagę na rakiety z dużą główką – ułatwi to grę na początkowym etapie zabawy. Większa główka ułatwia po prostu trafienie w piłkę. Część rakiet ma oznaczenie „oversize”, co oznacza właśnie większą główkę. Jeśli oznaczenia nie ma, to uwagę zwrócić trzeba na informację o powierzchni główki. Dla stawiających pierwsze kroki powinna ona wynosić 500 cm2 lub więcej.

Innym parametrem określającym rakietę do squasha jest jej balans, czyli umiejscowienie środka ciężkości. Przeniesienie go w kierunku główki ułatwia grę, pozwalając pewniej uderzać piłkę. Dla początkujących będzie to ważne. Balans jest podawany słownie „na główkę” lub jako odległość środka ciężkości od rączki w centymetrach. Początkujący powinni tu brać pod uwagę rakiety z balansem większym niż 36,5 cm.

Ostatnie, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to waga rakiety. I tu decyzja nie jest taka prosta. Na pewno początkujący powinni odrzucić najlżejsze modele (poniżej 130 g), gdyż wykonanie mocnego uderzenia taką rakietą wymaga większej wprawy. Łatwiej o mocne uderzenie cięższą rakietą, ale taka najcięższa (powyżej 180 g) też nie będzie dobra, gdyż może szybko doprowadzić do zmęczenia ramienia. Dlatego najlepsza będzie rakieta ze środka przedziału wagowego – ze wskazaniem na mniejsze wartości.

Przeczytaj również  Dlaczego warto mieć rękawice na siłownię?

 

Z czego robi się rakiety do squasha?

Podstawowe (najtańsze) modele rakiet wykonane są z aluminium. Nie jest to wcale takie złe rozwiązanie, bo taka rakieta jest bardzo trwała – trudno ją złamać czy inaczej zniszczyć. Materiał wiąże się jednak z wyższą wagą oraz dużą ilością drgań, jakie przy uderzeniu piłki przenoszone są na stawy gracza.

Lżejsze od aluminiowych są rakiety z kompozytu grafitowego. Rakieta taka jest sztywniejsza (i droższa) od aluminiowej, dzięki czemu daje większy komfort gry. Jest kompromisem pomiędzy droższymi rakietami grafitowymi, a najtańszymi z aluminium – może być więc dobrym wyborem dla początkujących.

Rakiety do squasha wykonane z grafitu są najlżejsze, najsztywniejsze i najdroższe. Ich sztywność wiąże się z łamliwością, trzeba więc na to uważać. Najbardziej zaawansowane modele (dla profesjonalistów) mają jeszcze inne dodatkowe technologie mające poprawiać m.in. precyzję uderzenia i tłumienie drgań.

 

Przez zakupem – sprawdź

Jeśli to możliwe, przed zakupem rakiety sprawdź ją choćby przez kilka minut na korcie. Może okazać się, że z trzech modeli za podobną cenę tym jednym będzie grało ci się najlepiej.

Comments

comments

Comments

comments