Pewnie niewielu z Was wie, ale zanim zabrałem się za bieganie i triatlon, przez ładnych kilka lat grałem w halową piłkę nożną. Oczywiście amatorsko, ale kilka bramek zdarzyło mi się strzelić. Dziś na GO Blogu małe wspominki, czyli kilka porad odnośnie do wyboru butów do halówki dla amatorów.

 

Buty są kluczowym elementem wyposażenia do gry w futsal. O ile bez problemu pogracie w dowolnej koszulce i spodenkach, to próba gry w piłkę nożną np. w butach biegowych może skończyć się źle. I dla butów, i dla Was. Niemarkowe halówki kupicie za 70–80 zł, ceny nafaszerowanych nowymi technologiami topowych modeli Adidasa czy Nike przekraczają 500–600 zł. Mamy zatem „dla każdego coś miłego”. Poszukiwania obuwia powinniśmy rozpocząć od ustalenia budżetu. Moim zdaniem 200–250 zł spokojnie wystarczy na zakup dobrej jakości butów, które posłużą kilka lat. Kolejnym krokiem jest już wybór konkretnego modelu i tu zaczynają się schody.

 

   

Nie ma butów najlepszych dla wszystkich

Pierwszym i najważniejszym kryterium zakupu butów halowych powinna być wygoda i dopasowanie do stopy. Każdy ma inną nogę i nie istnieje jeden but najlepszy dla wszystkich. Dlatego warto przymierzyć kilka par i spróbować w nich w sklepie choćby potruchtać wokół regału. W butach nic nie może uwierać ani przeszkadzać.

Musicie przy tym pamiętać o jednej ważnej rzeczy – buty do futsalu powinny być niemal idealnie dopasowane jeśli chodzi o rozmiar. Jest to związane ze specyfiką gry na hali, gdzie doskonałe czucie piłki jest bardzo ważne. Chodzi o to, by prowadzenie piłki, drybling, podania i strzały były jak najlepiej kontrolowane przez grającego – piłka ma polecieć dokładnie tam, gdzie on chce. Liczy się precyzja.

 

Cholewka butów do halowej piłki nożnej

Koniecznie weźcie pod uwagę fakt, jak zmienią się buty po kilku użyciach. Te z cholewką wykonaną z naturalnej skóry nieco się rozbiją i dopasują do stopy, natomiast zrobione z materiałów syntetycznych w niewielkiej mierze zmienią swój kształt. Oznacza to, że te drugie powinny idealnie pasować na stopę już w chwili zakupu. Na rynku są też dostępne buty z cholewką materiałową (tekstylną). Są lżejsze, cieńsze i oferują dobre czucie piłki, ale słabo chronią stopę przed np. nadepnięciem przez rywala.

Przeczytaj również  Projekt: skateboarding. Dobierz sprzęt do wyczynowych akrobacji!

Z punktu widzenia komfortu i jakości gry na hali ważne są przyczepność i stabilizacja. Halowa piłka nożna jest sportem bardzo szybkim i kontaktowym, dobre buty powinny pozwalać na natychmiastową zmianę kierunku biegu, odwrócenie się na pięcie i inne szybkie manewry. Unikajcie obuwia, które będzie się na hali ślizgać. Odpowiednią kontrolę zapewniają dobra wkładka i podeszwa. Ta pierwsza nie pozwoli na przesuwanie się stopy w bucie, a druga odpowiada za kontakt buta z nawierzchnią hali.

 

Podeszwa piłkarskich halówek

Podeszwa butów do halowej piłki nożnej nie ma korków, jest płaska. Oprócz wspomnianej wcześniej przyczepności, kupując buty zwróćcie uwagę, by miały one oznaczenie „non-marking”. To oznacza, że guma, z której została wykonana, nie zostawia śladów na parkiecie. Na wielu halach jest zakaz wstępu w innym obuwiu.

Podeszwa odpowiada nie tylko za przyczepność, ale i amortyzację. A to od niej zależy bezpieczeństwo i zdrowie. Halowa piłka rozgrywana jest na bardzo twardym podłożu, co naraża układ kostny piłkarza na spore obciążenia. Gra w zbyt twardych butach może prowadzić do urazów np. kolan. Szczególną uwagę zwrócić na to powinni zawodnicy o większej masie i ci, którzy nie uprawiają regularnie sportu – ich ciało nie jest przyzwyczajone do dużych obciążeń i przez to bardziej narażone na kontuzje.

 

Uwaga na szpic

Bardzo ważnym elementem butów halowych jest tzw. szpic lub czub. Chodzi o przednią część buta, która w tradycyjnej odmianie piłki nożnej używana jest rzadko. Halowa piłka jest mniejsza i cięższa od standardowej i często kopie się ją właśnie „z czuba”. Dlatego warto zwrócić uwagę, by kupowane buty miały wzmocnioną tę część cholewki. Zwiększa to trwałość obuwia oraz obniża ryzyko bólu dużego palca przy najmocniejszych strzałach.

Warto jeszcze wiedzieć, że halówki są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem w kwestii zakupu butów piłkarskich. Jeśli zatem jesteście zupełnymi amatorami, którzy raz w miesiącu chcą sobie pograć w piłkę z kumplami lub szwagrem, i nie chcecie kupować kilku różnych par butów na różne nawierzchnie, to właśnie halówki będą idealne. Można w nich grać zarówno na hali, orliku, jak i zwykłym klepisku za blokiem. Pamiętajcie tylko, by pomiędzy grą na zewnątrz i na hali wyczyścić podeszwę.

Przeczytaj również  #AmbasadorGoSport: Dawid Jarzębowski: To, co robię, ciągle daje mi radość

 

Comments

comments

Comments

comments