Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego stroju na WF dla dziecka ma ogromne znaczenie. Błędy popełnione w tym miejscu mogą mieć poważne skutki, bo na przykład mogą zniechęcić dziecko do sportu. GO Blog podpowiada, jak dobrze wybrać strój dla dziecka.

 

Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że strój powinien spełniać oczekiwania przyszłego użytkownika. Samodzielne zakupy przebiegną zapewne sprawniej niż wyprawa do sklepu z dzieckiem, ale to sytuacja, w której warto się poświęcić, by młody człowiek miał wpływ (choćby pozorny) na decyzję. Jeśli strój na WF będzie się dziecku podobał, istnieje dużo większa szansa, że będzie chciało z niego korzystać i ćwiczyć. Może po prostu potraktować go jak gadżet, zadziała ten sam mechanizm co u dorosłych, którzy kupują nowe fajne buty biegowe. Wyjście na trening sprawia wtedy dużo większą frajdę.

 

Jak powinien wyglądać strój na WF?

Niech więc dziecko ma wpływ na to, jaki strój będzie miało, choć pamiętajmy o dostosowaniu go do zasad panujących w danej szkole. Najczęściej wymagana jest biała koszulka i ciemne (czarne, granatowe, szare) spodenki. Koszulka powinna być w miarę luźna, by nie krępowała ruchów, ale jednocześnie nie za luźna. Wielu nauczycieli zwraca uwagę, by była ona jednolita, bez żadnych wzorów, ten temat warto więc zweryfikować przed zakupem. Jeśli wiemy, że zimą na sali gimnastycznej jest chłodno, warto od razu kupić też koszulkę z długim rękawem.

Spodenki powinny być wygodne, z szeroką gumą w pasie, która nie będzie wrzynać się w ciało. Zwróćmy uwagę, by ubranie było komfortowe, dziecko powinno je przymierzyć przed zakupem. Po założeniu dobrze jest poruszać się trochę, by sprawdzić, czy ubranie nie ogranicza ruchów, wszak na WF-ie swoboda ruchów jest kluczowa.

Przeczytaj również  Jaki plecak - cztery zasady wyboru plecaka dla dziecka

Na zimę sprawdzą się spodnie dresowe. Nie powinny być zbyt grube, by nie powodować nadmiernej potliwości. Zwróćcie uwagę na wygodne ściągacze na końcu nogawek oraz gumę w pasie. Elementy te powinny utrzymywać ubiór w odpowiednim miejscu, ale nie uciskać dziecka.

 

Z czego powinien być zrobiony strój na WF?

Kupując strój na WF, weźcie pod uwagę także jakość materiałów, z których został wykonany. Zbyt „plastikowa” koszulka będzie słabo odprowadzać pot i ćwiczenie w niej nie będzie komfortowe. Nie trzeba od razu inwestować w dobrej jakości ubrania techniczne (oddychające), bawełniana koszulka wystarczy. Jest duża szansa, że dobrej jakości strój będzie też bardziej trwały, a to istotne z punktu widzenia budżetu domowego.

 

Jak wybrać buty na WF?

Najważniejszym elementem wyprawki na lekcje wychowania fizycznego są buty. Przede wszystkim, powinny one mieć dobry rozmiar. Za małe będą sprawiały ból, a za duże uniemożliwią wygodne wykonywanie ćwiczeń i mogą spadać. Wygodne buty uczynią uprawianie sportu przyjemnością, a przecież o to chodzi. Nieślizgająca się podeszwa zapewni dziecku bezpieczeństwo, a wygodne sznurowadła ułatwią zakładanie i zdejmowanie. Szkoły wymagają, by buty na WF miały jasną podeszwę, która nie będzie zostawiała śladów na podłożu sali gimnastycznej.

Wybierając się po buty sportowe dla dziecka, weźcie pod uwagę te same zasady co przy kupowaniu obuwia dla siebie. Pamiętajcie, że stopa zmienia się w ciągu dnia (w drugiej jego części jest nieco większa), a mało kto ma prawą nogę idealnie taką jak lewą. Trzeba więc przymierzyć oba buty, dobrze będzie się też w nich przebiec po sklepie.

Wybór stroju na WF pozornie jest prosty, ale może okazać się, że połączenie wymagań szkoły, młodego adepta sportu i zasobności portfela będzie niełatwe. Dlatego nie zostawiajcie tematu na ostatnią chwilę.

Comments

comments

Comments

comments