„Wakacje na dwóch kółkach” to nie tylko nazwa znanej audycji radiowej, która prawie od pół wieku towarzyszy miłośnikom takich wyjazdów. To doskonały sposób na aktywne spędzenie urlopu. I nie mam na myśli zawiezienia rowerów w docelowe miejsce i przejażdżki na miejscu. Wyprawy rowerowe to dla mnie takie, gdy rower jest naszym środkiem transportu i codziennie przemieszczamy się nim z miejsca na miejsce.

Wyprawy rowerowe to wspaniała przygoda zarówno dla dorosłych, jak i rodzin z dziećmi. Wiek uczestników nie jest tak istotny, jak kondycja i zdolność fizyczna do takiego podróżowania. Do takich wakacji dobrze jest przygotować się wcześniej, ale jeśli ktoś na co dzień uprawia sport, to w większości przypadków jest to w zupełności wystarczające. Powinniśmy jednak pamiętać o przygotowaniu takiego wyjazdu. Do zaplanowania są nie tylko trasa i miejsca noclegów, lecz także lista rzeczy potrzebnych w trakcie wyjazdu.

 

Planowanie trasy

Przed taką wyprawą powinniśmy określić punkty początku i końca dziennych etapów, wybrania ich pod kątem zarówno możliwości noclegowych i atrakcji, jak i dróg, którymi mamy zamiar się przemieszczać. Idealnie byłoby zaplanować jazdę drogami rowerowymi, ale tych jest w Polsce jeszcze stosunkowo mało. Wyznaczamy więc trasę drogami asfaltowymi mniej uczęszczanymi przez samochody, dzięki czemu będziemy poruszać się bardziej komfortowo i bezpiecznie, być może szybciej i będziemy mniej zmęczeni. Takie drogi często także prowadzą przez lasy, dzięki czemu w upalne dni można się schronić przed słońcem. Nie bójcie się przejechać kilka kilometrów więcej, jeśli trasa okaże się dużo przyjemniejsza. Ostatecznie wyjdzie to Wam na dobre. Warto również przygotować plan alternatywny, gdyby z jakichś powodów okazało się, że dzienny kilometraż jest niemożliwy do pokonania.

 

Wybór roweru

Większość producentów oferuje z myślą o wyprawach rowerowych modele turystyczne i wyprawowe, ale przystosowanie roweru trekkingowego lub górskiego do takiego wyjazdu nie powinno stanowić większego problemu. Rower powinien mieć sakwy (najlepiej wodoodporne), bo jazda kilkadziesiąt kilometrów dziennie, przez tydzień, dwa lub nawet dłużej z plecakiem na barkach to zły pomysł i zdecydowanie odradzam taki sposób podróżowania. Ponadto powinien być wyposażony w dzwonek, oświetlenie, odblaski, bidony i błotniki. Trzeba także zadbać o dobry stan opon – nie mogą być za szerokie (im szersza opona, tym więcej zużyjemy energii) – sprawne hamulce i układ napędowy, czyli łańcuch i przerzutki. Część czynności serwisowych możecie wykonać sami – zobacz 9 punktów, jak przygotować rower do sezonu. Alternatywnie warto wcześniej odwiedzić wyspecjalizowany serwis.

Przeczytaj również  #AmbasadorGOSport – Maciej Hołub: Pływanie to jeden z najcięższych i najtrudniejszych sportów

 

Ubezpieczenie i bezpieczeństwo

Przed wyjazdem należy wykupić polisę, która obejmuje zarówno ubezpieczenie samego roweru, jaki i bagażu. Pamiętajcie też, żeby zabrać apteczkę, kamizelki odblaskowe oraz oświetlenie wraz zapasem baterii wystarczającym na co najmniej kilka godzin. Zakładam, że podobnie jak ja, nie ruszacie się z domu bez kasku. Jeśli jest inaczej, to przemyślcie to raz jeszcze, bo od tego może zależeć Wasze zdrowie, a nawet życie.

 

Również z dziećmi

Na wyprawy rowerowe można pojechać wraz z dziećmi. Sam nie zdecydowałbym się na taki wyjazd, gdyby pociecha miała podróżować w przyczepce. To dobre rozwiązanie na krótkie dystanse, jednodniowe wypady, ale nie na przynajmniej kilkudniowe wyjazdy przewidujące kilkadziesiąt kilometrów każdego dnia. Jeśli jednak nasze dziecko jest wysportowane i potrafi w naszej ocenie wytrzymać codzienne trudy wakacji na dwóch kółkach, to nie wiedzę przeszkód. Jednak należy uwzględnić to, że dziecko ma nieco inne potrzeby niż my, swój rytm dnia, o którym nie można całkowicie zapominać i nie jest ono tak wytrzymałe jak dorośli. Dlatego dzienny kilometraż trasy powinien być krótszy, niż gdybyśmy jechali sami. Trzeba też pamiętać, że podróżując z dzieckiem zabierzemy więcej rzeczy, którymi raczej nie obciążymy naszej pociechy.

 

W trasie

Jako pierwszy powinien jechać najbardziej doświadczony rowerzysta, który wyznacza trasę. Jeśli w grupie są dzieci, to osoba dorosła powinna zamykać grupę. Na drogach asfaltowych w przypadku ruchu kołowego osoba doświadczona powinna jechać ostatnia i zadbać o to, by kierowcy nie wyprzedzali naszej grupy, jeśli jedzie ktoś z naprzeciwka. Pamiętajcie o poruszaniu się blisko prawej krawędzi jazdy, ale nie za blisko. Tak, by między krawędzią drogi i Wami mógł zmieścić się pies.

 

 

Co zabrać na wyprawy rowerowe?

Oczywiście to kwestia indywidualna, ale im mniej rzeczy zabierzemy i im mniej będą one ważyć, tym łatwiej będzie nam podróżować. Starajmy się także w miarę równo rozłożyć ciężar wszystkich rzeczy między uczestników wyjazdu, uwzględniając indywidualne możliwości każdego z nich.

Przeczytaj również  Ćwiczenia na brzuch i plecy, które wykonasz w domu

Oto lista rzeczy, które z pewnością zabiorę na taki wyjazd:

Wyprawy rowerowe to wspaniała przygoda niezależnie od tego, czy będą trwać tydzień, czy dwa miesiące. Jedyne, co wpływa na ich długość i zasięg, to nasze możliwości fizyczne i wolny czas. Skoro już mowa o czasie, to pamiętajcie, że im więcej go przeznaczycie na planowanie i przygotowanie, tym mniej niemiłych niespodzianek spotka Was po drodze. Warto też pamiętać o zasadach kulturalnego poruszania się rowerem, czyli rowerowym savoir-vivre!

   
   

Szerokiej drogi!

 

Co zabrać ze sobą na krótką wycieczkę rowerową – wideo

 

Comments

comments

Comments

comments