Naciągi i akcesoria do badmintona

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Naciągi i akcesoria do badmintona

Badminton jest olimpijską dyscypliną medalową od Igrzysk w Barcelonie w roku 1992. Sport ten z roku na rok zyskuje fanów także w Polsce, a jego popularność można zauważyć głównie w okresie wiosenno-letnim, gdy wszyscy poszukujemy ciekawych aktywności na świeżym powietrzu. Warto wówczas pamiętać o odpowiednich akcesoriach do badmintona, które sprawią, że gra będzie jeszcze przyjemniejsza.

Naciąg do rakiety – podstawa udanej gry

Naciąg to struny, z które tworzą siatkę rakiety. Ten rodzaj akcesoriów do badmintona jest bardzo ważnym elementem sprzętu. Dobrze dobrany nadaje rakiecie odpowiednich właściwości dostosowanych do stylu gry. Profesjonalne rakiety są często sprzedawane bez naciągu, dzięki czemu masz możliwość wyboru właściwej struny i odpowiedniego naprężenia.

Dobierz odpowiednią siłę naciągu

Odpowiednia siła naciągu to istotny czynnik, który wpływa na jakość gry. Niestety, większość graczy, głównie początkujących, jest jednak przekonana, że im mocniej naciągnięta jest rakieta, tym lepsza i skuteczniejsza będzie ich gra.

Osoby rozpoczynające przygodę z badmintonem lub grające czysto rekreacyjnie od czasu do czasu powinny naciągać rakiety ze stosunkowo niską siłą, poniżej 10 kg. Dopiero w trakcie rozwijania swoich umiejętności można powoli zwiększać siłę naciągu rakiety. Również częstotliwość jej naciągania jest uzależniona od stylu i poziomu graczy. Na początku warto robić to co ok. 3–4 miesiące, ale nie rzadziej niż 3 razy w roku.

Charakterystyka naciągów

W przypadku naciągów do badmintona określono kilka parametrów, które w różnym stopniu wpływają na grę:

  • sprężystość – im bardziej sprężysty naciąg, tym więcej energii oddaje lotce;
  • czucie – im twardszy, tym większa kontrola;
  • absorbcja drgań – wpływa na komfort gry;
  • wytrzymałość – z reguły im naciąg grubszy, tym wytrzymalszy. Wytrzymałość zyskuje się kosztem innych właściwości, np. odpowiedniego czucia.

O czym warto pamiętać?

Po zerwaniu naciągu warto go niezwłocznie wyciąć. To bardzo ważne, ponieważ jeśli pęknie jedna ze strun, pozostałe wpłyną na kształt ramy i mogą ją uszkodzić.

Naciągi do badmintona nie podlegają reklamacji. Naciąg może się zerwać już przy pierwszym nieczystym uderzeniu. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, kiedy lotka zostanie uderzona przy ramie, w miejscu, w którym naciąg jest pojedynczy.

Akcesoria do badmintona i dodatki

Żaden sport nie może się obejść bez gadżetów i dodatków. Często pomagają w rozgrywce, a także uprzyjemniają zabawę. Przykładem mogą być owijki do uchwytów rakiety, np. owijka Babolat Pro Team. Warto je wymieniać, gdyż ten element dość szybko się zużywa, a różne wzory i kolory pozwalają na dostosowanie rakiety do własnych preferencji. Warto zadbać o komfortowy trening i zaopatrzyć się również w specjalne rękawiczki, frotki na nadgarstek oraz odzież sportową. Możesz też wybrać dodatkowe elementy potrzebne do gry, jak na przykład siatka do badmintona Atliteh Telescope Net.