Kobieta

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Łyżwy damskie K2 ESCAPE SPEED

39999 21999

Łyżwy damskie 1st ICE

11999

Łyżwy damskie BRITS

34999 27999

Łyżwy damskie

Figurówki lub hokejówki. Plastikowe lub skórzane. Kolorowe lub klasycznie białe. Łyżwy damskie mogą przybierać różne formy. W każdej z nich wyglądają jednak zjawiskowo. Podobnie jak osoba, która je nosi. Jak jednak wybrać łyżwy damskie tak, aby jazda sprawiała więcej przyjemności niż trudności?

Łyżwy damskie – rodzaje i charakterystyka

O ile narty zjazdowe czy deski snowboardowe nie różnią się znacząco między sobą w kwestii płci właściciela, o tyle w przypadku łyżew sprawa może wyglądać nieco inaczej.

Łyżwy damskie dzielimy na:

Łyżwy hokejowe dla kobiet wyróżniają się solidną konstrukcją oraz dobrą stabilizacją stopy i kostki. Do tego są przeznaczone przede wszystkim do szybkiej jazdy. Sprawdzą się zarówno w przypadku początkujących, jak i zaawansowanych. Łyżwy hokejowe są jednak nieco cięższe. Swoją budową przypominają bardziej rolki.

Łyżwy figurowe dla kobiet kuszą natomiast lekką konstrukcją oraz tym, że łatwo dopasowują się do stopy. Są jednak mniej odporne na urazy mechaniczne i… przede wszystkim nie są przeznaczone dla początkujących. W łyżwach figurowych mogą jeździć jedynie wprawione łyżwiarki.

Przyjęło się też uważać, że łyżwy figurowe bardziej pasują do kobiet, a łyżwy hokejowe – do mężczyzn.

Jakie łyżwy damskie wybrać?

Podczas wyboru łyżew pojawiają się dwa podstawowe pytania:

  • Plastikowe czy skórzane?
  • Klamry czy sznurowadła?

Odpowiedzi na nie determinuje jednak już sam wybór rodzaju łyżew. Nie ma bowiem plastikowych figurówek z klamrami.

Jeśli zaś chodzi o same materiały czy sposób zapięcia, to warto wiedzieć, że:

  • Łyżwy damskie skórzane lepiej dopasowują się do stopy, natomiast łyżwy damskie plastikowe mają trwalszą konstrukcję i lepiej sprawdzą się u osób początkujących.
  • Łyżwy damskie sznurowane umożliwiają niemal idealne dopasowanie buta do stopy i zdecydowanie łatwiej regulować w nich nacisk na nogę. Zakładanie ich jednak trwa znacznie dłużej. Klamry wystarczy bowiem jedynie zacisnąć. Ale właśnie – wtedy dopasowanie może być ciut słabsze, a przez to noga może być albo niezbyt stabilna, albo narażona na otarcia i urazy.

Łyżwy damskie – czego jeszcze potrzebujesz?

Przed wybraniem się na lodowisko warto kupić także w rękawice rekreacyjne, czapki zimowe oraz szaliki zimowe. Nawet jeśli lodowisko jest wewnątrz budynku, to… panuje nam niska temperatura. W końcu lód to cały czas lód.