Buty narciarskie

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Buty narciarskie dziecięce Head Z2

37999 28499

Buty narciarskie dziecięce Head Z3

44999 33749

Buty narciarskie damskie Head Advant Edge 75

88999 69999

Buty narciarskie Head Advant edge 95

99999 84999

Buty narciarskie dziecięce Salomon X Max 60 T M

42999 32249

Buty narciarskie męskie Salomon X Pro R100

1 04999 69999

Buty narciarskie damskie Atomic Hawx magna 75

84999 64999

Buty narciarskie męskie Rossignol Hero World Cup SI 110 M

1 64999 99999

Buty narciarskie

W stroju narciarskim tak naprawdę nie ma nieistotnych elementów. Każdy z nich ma znaczenie i pełni ważną funkcję. Buty narciarskie nie są tu wyjątkiem. To właśnie one stanowią przyczep z nartami, muszą więc doskonale pasowań nie tylko do nart, lecz także do Twojej nogi. Tam znajduje się jeden z punktów ciężkości. Właśnie dlatego buty narciarskie muszą zapewniać pełen komfort.

Buty narciarskie – o czym pamiętać?

Tak naprawdę w jeździe na nartach chodzi głównie o jazdę w butach. Podczas wybierania butów narciarskich trzeba więc wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • długość stopy,
  • szerokość stopy,
  • stopień zaawansowania w jeździe na nartach.

Warto również pamiętać, że buty są bardzo indywidualnym elementem wyposażenia. Każdy narciarz powinien mieć je na własność. Zwłaszcza teraz, gdy buty narciarskie są często wyściełane termoplastycznym botkiem, który dopasowuje się do kształtu konkretnej stopy pod wpływem nacisku i ułożenia. Narty zjazdowe nie są aż tak spersonalizowane. Deski snowboardowe z resztą tak samo. Nie ma więc wątpliwości, co jest ważniejsze dla komfortu narciarza.

Buty narciarskie do jazdy wyczynowej i rekreacyjnej

Niby wyglądają podobnie, ale jednak różnią się między sobą. W zależności od tego, czy dopiero zaczynamy przygodę z narciarstwem, czy też jeździmy już od wielu lat, to od butów narciarskich będziemy wymagać trochę czego innego.

  • Buty narciarskie dla początkujących i średnio zaawansowanych – często określane jako Allroundowe (czyli nadające się do wszystkiego). W butach narciarskich tego typu liczy się przede wszystkim wygoda, więc skorupa buta jest dość miękka. Dzięki temu łatwo je zdjąć i założyć. Często znajdziemy w tych butach przełącznik Ski / Walk, który zwalnia blokadę stawu skokowego (ważne podczas jazdy, bardzo niewygodne w trakcie chodzenia). Tutaj warto spojrzeć np. na buty narciarskie Head Advant Edge 75 dla mężczyzn lub na buty narciarskie Head Advant Edge 65 dla kobiet.
  • Buty narciarskie dla zaawansowanych – nazywane All Mountain. Modele tego typu są twarde (indeks twardości od 90 do 120). Ważne, żeby botki w takich butach narciarskich formowały się pod wpływem ciepła i nacisku. W ten sposób lepiej dopasują się do nogi, otulą ją i zabezpieczą. But narciarski dla zaawansowanych musi być lekki, ciepły i mieć dobry system wentylacyjny. W końcu zamierzamy spędzić w nich cały dzień!

Jak kupować buty narciarskie?

Na pewno nie na ostatnią chwilę i na pewno przymierzaj buty od razu na skarpety narciarskie. Zwróć też uwagę na:

  • klamry (przetestuj je w sklepie),
  • ułożenie stopy (but powinien lekko opinać nogę, a palce muszą przylegać do czubka buta narciarskiego. Po zapięciu klamerek noga powinna się cofnąć),