Longboard'y

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Longboardy

Moda na longboardy dotarła do Polski kilka lat temu i od tego czasu na ulicach można spotkać mnóstwo osób uprawiających skate, które jeżdżą na długich deskach lub wykonują efektowne tricki. Kolorowe longboardy wyróżniają się na tle klasycznych deskorolek zarówno kształtem, jak i wygodą jazdy. Dzięki długiej podstawie i dużym kółkom można się bardzo szybko nauczyć na nich jeździć.

Longboard dla początkujących powinien być jak najbardziej stabilny. Warto zwrócić więc uwagę na deski typu Twin Trip, np. longboardy Tempish o symetrycznej konstrukcji, które są lekko zwężane w tylnej części. Longboardy pintail o kształcie łezki również są dość stabilne, ale jeśli mają wysoko zamontowany deck, trudno utrzymać na nich równowagę, zwłaszcza na samym początku nauki.

Przy zakupie longboardów dla młodszych skaterów warto zwracać uwagę na długość deski. Zamiast longboardu, który ma ponad metrowy deck, lepiej wybrać penny longboard lub deskę fishboard.

Longboard – jak wybrać deskę dla zaawansowanych?

Osoby bardziej doświadczone w jeździe na longboardach zwracają uwagę nie tylko na sam kształt desek, ale też akcesoria, które mają wpływ na parametry desek. Np. downhill longboard powinien mieć trucki zamontowane w dropie (Drop Through). Dzięki temu będzie osadzony bliżej ziemi i stabilniej utrzyma się przy zjazdach. Natomiast longboardy slalomowe mogą mieć węższe decki i trucki. Dla lepszej skrętności zaleca się także wybierać koła o mocno ściętych krawędziach.

Longboard – co kupić poza deską?

Zarówno w trakcie zwykłego longboard cruisingu, jak i podczas zjazdów czy slalomów warto zawsze mieć na sobie kask skate. Nie ważne, czy w kolorze deski, kółek, trucków lub bluzki – ważne, żeby odpowiednio chronił głowę. Przydadzą się także ochraniacze oraz wygodne, wiązane buty sportowe.