Okulary pływackie

Ustaw kierunek malejący
Strona
na stronę
Strona

Okulary pływackie

Okulary pływackie skutecznie ochronią Twoje oczy przed zbyt chlorowaną lub mętną wodą. Dodatkowo podwyższają bezpieczeństwo – dzięki nim widzisz, co dzieje się zarówno pod wodą, jak i nad nią. Czy wiesz, jak dobrać odpowiedni model dla siebie lub dziecka?

Rodzaje okularów pływackich

Ze względu na poziom zaawansowania wyróżnia się 3 rodzaje okularów do pływania:

 • Okulary miękkiesą przeznaczone głównie dla początkujących, w tym dzieci i amatorów. Dzięki grubej warstwie gumowej obwódki (uszczelki) nie wpijają się mocno w oczodół, ale mogą przepuszczać wodę lub parować.
 • Okulary półprofesjonalne – dzięki cieńszej uszczelce z gumy niż w okularach miękkich, dokładniej dopasowują się do twarzy. Tym samym pływa się w nich bardziej komfortowo ze względu na większy kąt widzenia, który zapewnia zmniejszona warstwa obwódki.
 • Okulary twarde (szwedki) – praktycznie nie posiadają uszczelek, więc prawdopodobieństwo, że przyssą się do oczodołów jest dość małe. Są to okulary wyczynowe, o szerokim kącie widzenia, wykorzystywane na zawodach.

Kryteria wyboru okularów do pływania

Nawet jeśli przymierzysz znajdziesz idealne okulary w sklepie, istnieje ryzyko, że mogą przeciekać, parować lub spadać już w wodzie. Dlatego najlepszym sprawdzianem będzie wypróbowanie ich w środowisku wodnym.

Inne ważne właściwości, które warto wziąć pod uwagę, to:

 • antifog – powłoka zapobiegająca osiadaniu pary na szybkach. Parowanie utrudnia np. zobaczenie ściany, nawrót czy nurkowanie;
 • odpowiednia uszczelka – silikonowa będzie najbardziej wytrzymała, a jej elastyczność sprawia, że świetnie dopasowuje się do twarzy. Silikon cechuje zdolność powrotu do pierwotnego kształtu, a ponadto nie podrażnia ani nie uczula;
  • ochrona przed promieniami UV – przydatna opcja podczas pływania na basenach otwartych, naświetlonym krytym basenie i w słoneczne dni;
  • pasek – najbardziej optymalne są łatwe do regulowania i dopasowania do głowy podwójne gumki. Nie zsuwają się i dobrze przylegają.
 • rodzaj noska – źle dobrany może powodować ból nosa. Oto 5 rodzajów nosków:
  1. regulowany – możesz regulować jego szerokość,
  2. dopasowujący się do kształtu nosa,
  3. wymienny – w zestawie jest kilka sztuk nosków,
  4. wysoki – dzięki niemu zyskujesz więcej miejsca na nos,
  5. w szwedkach – to sznurek i gumka lub inna osłonka.

  Gdy wybierasz okulary do profesjonalnego pływania czy też dla dziecka, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wyżej wymienione kryteria. Źle dopasowane akcesoria mogą zmniejszyć Twój komfort i zniechęcić najmłodszych do dalszej przygody z pływaniem.