Rowery Szosowe

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Rower szosowy męski Romet Huragan 4

Ostatnia sztuka
3 69999
Ładuję...

Rower szosowy Kross Vento 2.0

Ostatnia sztuka
2 99999
Ładuję...

Rowery szosowe

Choć rowery szosowe nie są uznawane za uniwersalny typ rowerów, cieszą się jednak sporym zainteresowaniem zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Aby nie rozczarować się zakupem niewygodnego i niepraktycznego modelu, warto poznać kilka właściwości rowerów szosowych. Dzięki odpowiednio dobranemu wyposażeniu można bowiem mieć pewność, że rower spełni swoje funkcje nie tylko w trakcie spokojnego treningu, ale też intensywnego wyścigu.

Kolaże największą uwagę zwracają na szybkość rowerów szosowych. Aby sprzęt sportowy mógł odpowiednio się rozpędzić, musi być bardzo lekki i stawiać jak najmniejsze opory powietrza. Potrzebna jest do tego rama o niewielkiej wadze wykonana z aluminium lub jeszcze lżejszego karbonu. Rowery szosowe z karbonu sprawdzą się zwłaszcza na podjazdach. Są także dużo sztywniejsze niż rowery szosowe z aluminiową ramą. W efekcie cała energia uzyskiwana w trakcie pedałowania zostaje przekazania w prędkość, a nie w sprzęt.

Co jeszcze wyróżnia dobre rowery szosowe?

Aby zwiększyć prędkość na rowerze szosowym, kolaże jeżdżą zazwyczaj bardzo pochyleni, często nawet opierając łokcie o kierownicę. Utrzymanie tej pozycji ułatwia kierownica, która w rowerach szosowych jest dość mocno wychylona do przodu. To zupełne przeciwieństwo kierownicy widzianej w rowerach miejskich. W rowerach przeznaczonych do poruszania się po mieście komfort jazdy ma dużo większe znaczenie niż jej tempo.

W trakcie oglądania zarówno drogich, jak i tanich rowerów szosowych warto zwrócić uwagę także na koła. Inaczej niż w przypadku rowerów górskich koła w rowerach szosowych są bardzo wąskie i mają gładki bieżnik, który zapewnia małe opory toczenia. Jeśli zaś chodzi o napęd w rowerach szosowych, warto wybierać modele o jak najmniejszej liczbie przełożeń. W przeciwieństwie do rowerów trekingowych, w których duża liczba biegów pomaga pokonać trudny teren, 2 lub 3 przełożenia z przodu rowerów szosowych w zupełności wystarczą.