Badminton

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Badminton

Z roku na rok badminton zyskuje na popularności, zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną, czy jesteś wytrawnym graczem, musisz pamiętać o kilku rzeczach, zanim dokonasz zakupu odpowiedniej rakiety do badmintona.

Poziom zaawansowania, a wybór rakiety

Wszyscy, którzy dopiero zaczynają grać w badmintona, powinni wybierać rakiety uniwersalne o średniej elastyczności lub nawet elastyczne (co zapewnia większą moc w rakiecie). Bardziej wprawieni gracze mogą określić swój styl gry i wyczuć różnicę między poszczególnymi rakietami. Zaawansowany zawodnik już zna swoje preferencje (ofensywny lub defensywny styl gry) i na tej podstawie dokonuje wyboru rakiety.

Charakterystyka rakiet do badmintona

Oczywiście najważniejszym elementem zestawu do gry w badmintona jest rakieta. Pośredniczy ona w przekazywaniu siły uderzenia od gracza do lotki. Rakiety do badmintona można podzielić według kilku kluczowych parametrów: waga, kształt, materiał. Jednak należy pamiętać, że długość rakiety nie może przekroczyć 68 cm i 23 cm szerokości.

Właściwa waga rakiety do badmintona i dopasowanie do gry

Rakiety mają różną wagę, a producenci stosują inne systemy ważenia. Najpopularniejsze to m.in. system Yonex: 1U (najcięższa: 95–100 g), przez 2U, 3U, 4U, do 6U (najlżejsza: 70–74 g).

Im lżejsza jest rakieta, tym szybciej można wykonać zamach i lepiej reagować na zagrania przeciwnika. Cięższa rakieta gwarantuje za to większą stabilność i siłę uderzenia, jednak spowalnia czas reakcji.

Na początek przygody z badmintonem najlepszym wyborem będzie rakieta o wadze 3U (ewentualnie 2U). 4U i więcej to waga rakiety przeznaczonej dla graczy już doświadczonych.

Kształt rakiety oraz materiał, z którego jest wykonana

Owal jest tradycyjnym kształtem dla rakiety. Oznacza to, że w dolnej części głowicy rakieta przypomina kształtem jajko, jak np. rakieta Victor Ultimate 6. Jednak od lat 90-tych popularne są również rakiety izomeryczne – z bardziej kwadratową górą.

Większość rakiet do badmintona jest wykonanych z włókna węglowego lub grafitu. Jedynie te najtańsze i mniej profesjonalne rakiety są wykonane z aluminium. Niektórzy producenci rakiet dla zawodowych graczy uszlachetniają grafit, dodając do niego specjalne dodatki jak tytan lub nanocarbon, mając na celu poprawę komfortu gry.

Rakiety tylko część sprzętu potrzebnego podczas rozgrywek w badmintona. Równie ważne jest dobranie odpowiedniej lotki  i oczywiście siatka.