Tenis stołowy

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Tenis stołowy

Kiedy w Anglii w latach 80. XIX wieku narodził się ping-pong, był to sport przeznaczony w zasadzie wyłącznie dla wyższych sfer. Obecnie jest to dyscyplina olimpijska i jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Na czym polegają zasady gry w ping-ponga i jak wybrać najlepszy sprzęt dla siebie?

Zasady tenisa stołowego

Swoją popularność tenis stołowy zawdzięcza między innymi prostym zasadom gry. Rozpoczyna się ona od rzutu monetą, a na podstawie jego wyniku określa się kolejność serwowania. Rozgrywający zmienia się co dwa serwy. Celem zagrania jest posłanie piłki w taki sposób, aby przeleciała nad siatką lub obok niej, a następnie odbiła się od części stołu przeciwnika tak, by ten nie był wstanie jej odbić na drugą połowę.  

Gra toczy się do momentu, aż któryś z zawodników zdobędzie 11 punktów. W ten sposób wygrywa on set. Na olimpiadzie mecze toczy się w formule best of five lub best of seven – oznacza to, że wygrywa ten gracz (lub zespół), który wygra większość z pięciu lub siedmiu setów.

Jak wybrać sprzęt do ping-ponga?

Przede wszystkim musisz znać jego podstawowe parametry. Przedstawiają się one następująco:

  • Stoły do ping ponga – mają 152,5 cm szerokości, 247 cm długości i 76 cm wysokości. Na pół dzieli je siatka wysokości 15,25 cm.
  • Piłeczki do tenisa stołowego –są wykonane z plastiku, mają kształt kuli o średnicy 40 milimetrów.
  • Rakietki do tenisa stołowego – składają się z kilku warstw sklejki. Przepisy nakazują, aby były wykonane z drewna w przynajmniej 85 procentach i miały podwójne gumowe okładziny po obu stronach. Wiele profesjonalnych modeli ma wstawki z tworzyw takich jak kevlar czy karbon.

Oczywiście nie musisz kupować wszystkiego osobno. Jeżeli masz już stół bądź w okolicy Twojego miejsca zamieszkania znajduje się jeden z wielu popularnych, miejskich stołów, możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz w pakiecie. W ofercie GO Sport znajdziesz też zestawy do tenisa stołowego, w których jest wszystko to, co niezbędne do gry.